چه بر سر روباه های کینگ پاور آمد؟


طرفداری: “ما برای بقا در لیگ می جنگیم.” زمانی که این حرف از دهان یک مربی که تیمش در رده چهاردهم جدول است بیرون بیاید، چیز عجیبی نیست اما زمانی که این جمله را کلودیو رانیری که تیمش لستر، مدافع عنوان قهرمانی است و در گروه لیگ قهرمانان با ۵ بازی صعودش را قطعی کرده، بگوید آنوقت باید بگوییم مشکلی پیش آمده است. 
اگر پنالتی دقایق پایانی نبود تا لستر در این هفته مقابل میدلزبورو به تساوی ۲-۲ برسد، اکنون تیم رانیری سومین شکست پیاپی خود را تجربه کرده بود. سرخوردگی در بین طرفداران این تیم در بازی قبل کاملا مشهود بود و با وجود آنکه آنها هنوز به خود اجازه نداده اند علنا اعتراض کنند، اما شاید این مساله زیاد طول نکشد و برای تیمی که فصل گذشته دنیا را به خود خیره کرد، این عملکرد کمی عجیب و غریب است.
قهرمانی فصل گذشته لسترسیتی شاید در تاریخ فوتبال انگلستان، عجیب ترین قهرمانی در لیگ بود اما این دلیل نمی شود آنها تنها چند ماه بعد انقدر با فصل قبل متفاوت باشند. از سال ۱۹۳۸ که منچسترسیتی پس از قهرمانی سال بعد به رده پایین تر سقوط کرد، لستر در این فصل می تواند دومین تیم از این لحاظ باشد. بیایید با هم دلایل این اتفاق را بررسی کنیم. 
چه بر سر روباه های کینگ پاور آمد؟
-کاپیتان لستر، وس مورگان در مصاحبه ای در پاسخ به اینکه چرا عملکرد لستر انقدر تغییر کرده، در گفتگو با ESPN گفت:
    جیمی واردی و محرز بازیکنان کلیدی ما در خط حمله بودند. شاید تیم ها آنالیز کرده اند تا آنها را بهتر مهار کنند زیرا می دانند اگر در مهار آنها موفق باشند می توانند مقابل لستر نتیجه خوبی بگیرند. فکر می کنم حالا این دو بازیکن به اندازه فصل گذشته آزاد نیستند و تمرکز بر روی مهار آنها خیلی بیشتر شده است.  
رانیری هم با کاپیتانش موافق بود:
    زمانی که محرز توپ را در اختیار ندارد دو بازیکن او را گرفته اند. زمانی که توپ را در اختیار بگیرد، یک بازیکن دیگر هم به آن جمع اضافه می شود.  
البته تیم ها در نیم فصل دومِ فصل گذشته هم همین کار را می کردند اما لستر راهی برای نجات پیدا می کرد و سایر بازیکنان در این زمینه به کمک روباه ها می آمدند. در این فصل سایر بازیکنان به گلزنی کمک چندانی نمی کنندو جیمی واردی هم در ۱۵ بازی این فصل موفق نشده گل بزند. هم تیمی های واردی معتقدند او تغییر چندانی نسبت به فصل قبل نکرده، هر چند رانیری معتقد است او حتی در تمرینات هم زیاد گل نمی زند. چیزی که واضح است، واردی مانند فصل قبل قدرتمندانه بازی نمی کند. بخشی از این افت مربوط به تاکتیک های تیمی لستر می شود که او موقعیت زیادی به دست نمی آورد و بخشی از آن به خاطر کم شدن اعتماد به نفس واردی است. دلایل نامحسوس دیگری نیز در این قضیه دخیل هستند.
– جیمز شارپ می گوید:
    تیم های حریف در این فصل به لستر اجازه می دهند بیشتر مالک توپ باشد. لستر مقابل واتفورد ۲-۱ شکست خورد و ۵۵ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت اما واتفورد در بیشتر دقایق با ۱۱ بازیکن دفاع می کرد.  
فصل گذشته لستر از لحاظ درصد مالکیت توپ در رده هجدهم بود و میانگین مالکیت توپ آنها ۴۴٫۸ درصد بود. آمار ممکن است همه چیز را نشان ندهد اما همه ما می دانیم لستر مالکیت توپ را به حریفان می داد و در ضدحملات بیشترین ضربه را به حریفان می زد. در لیگ قهرمانان امسال، شاید این مساله حکم کند. مورگان گفت:
    تیم های بزرگ اروپا دوست دارند مالک توپ باشند اما ما ضد حمله زدن را دوست داریم.  
لستر در اروپا خیلی موفق تر بوده و از ۵ بازی، ۴ پیروزی به دست آورده و تنها در یک بازی مالکیت توپ بیشتری از حریف داشته است. لستر فصل گذشته ۵ بازی متوالی را با نتیجه ۱-۰ پیروزی می شد. گاهی اوقات یک کرنر و ضربه آزاد به کمک این تیم می آمد. می توان گفت در اروپا هنوز لستر ناشناخته تر از انگلیس است و بنابراین آنها آنجا راحت تر کارشان را انجام می دهند.
– وس مورگان در پاسخ به اینکه” آیا شما لیگ قهرمانان را جدی تر از لیگ برتر گرفته اید که در لیگ نتایج خوبی نمی گیرید؟” گفت:
    نه. به هیچ وجه. ما می دانیم چه چیزی باعث شده در لیگ قهرمانان حاضر باشیم و حتی بازی های لیگ برتر را جدی تر از اروپا می دانیم.  
با این حال عملکرد رانیری عقیده دیگری دارد. او به بازیکنانش در برخی مسابقات لیگ برتر استراحت می دهد تا آنها را در اروپا بازی بدهد. مثلا محرز مقابل چلسی روی نیمکت نشست تا مقابل کوپنهاگن به میدان برود. رانیری گفت:
    لیگ یک سال طول می کشد اما لیگ قهرمانان ۲ ماه است که ممکن است از آن حذف شوید. ما می خواهیم به دور حذفی صعود کنیم و به همین دلیل برخی بازیکنان باید در اروپا شاداب باشند.  
این مساله تعجب آور نیست. انتهای فصل گذشته زمانی که مشخص شد لستر قطعا بین چهار تیم برتر خواهد بود، رانیری از هر زمان دیگری خوشحال تر بود. رانیری عوض نشده است. هنوز همان مرد گرم و خودمانی است که دست خبرنگاران را می فشارد و مصاحبه های زیبایی در لیگ انجام می دهد. اما بحث بر سر اولویت هاست. کلودیو رانیری، قهرمانی در اروپا را در فهرست افتخاراتش کم دارد و برای همین اولویتش درخشش در اروپا است. 
 موضوع دیگری که به نظر مهم می آید بازی های زیادی است که لستر باید در این فصل انجام دهد. فصل گذشته آنها تمام تمرکزشان را فقط بر روی لیگ گذاشتند اما حالا در چند جام می جنگند. فراموش نکنیم صدرنشینان کنونی لیگ برتر یعنی چلسی و لیورپول نیز تمرکزشان فصل روی لیگ است. 
چه بر سر روباه های کینگ پاور آمد؟
– زمانی که از یوهان کابایه هافبک کریستال پالاس پس از بازی مقابل لستر پرسیدند چرا آنها افت کرده اند، پاسخ داد:
    تفاوت خیلی خیلی زیاد آنها غیبت انگولو کانته است. او به لستر نظم می داد و تمام حرکات این تیم را تنظیم می کرد. مطمئنا او سهم زیادی در قهرمانی فصل گذشته آنها داشت. از زمانی که او به چلسی رفت، شاید برای لستر سخت است که مانند فصل قبل روان کار کنند. 
کانته تمام حرکات لسترسیتی را در فصل قبل در کنترل داشت و در ترکیب این تیم بیش از یک بازیکن بود. 
-مورگان در مورد حریفان لستر در لیگ برتر گفت:
    آنها مقابل ما ده درصد اضافه تر انرژی می گذارند زیرا می خواهند ما را شکست دهند. سایر تیم ها پیشرفت بیشتری کرده اند. تیم های بزرگ که فصل قبل خوب نبودند در این فصل در صدر می جنگند و می توانید آنجا یک جنگ واقعی ببینید.  
سیمپسون در این مورد در تایید مورگان گفت:
    واکنش تیم ها در هفته های اخیر زمانی که مارا شکست می دهند، گویای همه چیز است. آنها می خواهند قهرمان فصل گذشته را شکست دهند و بله شاید آنها بیشتر از حد توانشان برای بازی مقابل ما استفاده می کنند. آنها زمانی که به کینگ پاور می آیند چیزی برای باختن ندارند. 
-دلایل برای عدم نتیجه گیری لستر در این فصل زیاد هستند اما شاید یک چیز خیلی مهم باشد. فصل گذشته همه چیز خوب پیش رفت. شاید اتفاقات فوتبال به ندرت بر علیه لستر بود اما این فصل همه چیز معمولی شده است. اعتماد به نفسی که بازیکنان این تیم به خاطر نتایج ابتدایی فصل به دست آورده بودند را آنها در این فصل ندارند. شاید آنها لازم نمی دانند لستر باز هم بدرخشد. شاید لستر ستاره ای بود که ناگهان درخشید اما عمرش کوتاه بود. 
– وس مورگان گفت:
    فصل گذشته سایر بازیکنان به حرف های من توجه می کردند و من فقط می گفتم ۴۰ امتیاز، ۴۰ امتیاز، ۴۰ امتیاز. اکثر بازیکنان نمی توانستند تصور کنند ما قهرمان شده ایم.  
رانیری گفت:
    زمانی که ابتدای این فصل گذشته گفتم ما ۴۰ امتیاز لازم داریم، همه مردم خندیدند ولی من می دانستم ممکن بود چه اتفاقاتی بیفتد. در این فصل اتفاقاتی که می افتد به حالت طبیعی بازگشته است.  LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE