دست باز کی‌روش؛ سه گلزن، سه انتخاب


ایران ورزشی: در اردوی تیم ملی برای بازی مقابل قطر و چین حضور سه گلزن شاغل در اروپا، سردار آزمون، رضا قوچان‌نژاد و کریم انصاری‌فرد قطعی به نظر می‌رسد؛ مهاجمانی که در مسابقات مهم اروپایی حاضرند و عملکرد درخشانی داشته‌اند. حضور این سه نفر به کی‌روش فرصت داده با توجه به شرایط هر بازی ترکیب خط حمله‌اش را تغییر دهد. هر چند آزمون بعد از جام ملت‌های آسیا گزینه اصلی راس خط حمله در آرایش ۳-۳-۴ تیم ملی بوده، ولی کی‌روش که این روزها بازیکنانی با کیفیت خیلی نزدیک دارد، همیشه آماده است تا با تغییر ترکیب تیمش حریف را غافلگیر کند.

او در اولین بازی مرحله مقدماتی مقابل قطر آزمون را در ترکیب اصلی قرار داد، ولی در شرایطی که بازی تا دقایق پایانی بدون گل پیش می‌رفت، قوچان‌نژاد و انصاری‌فرد به زمین رفتند تا فشار روی دروازه میهمان بیشتر شود. سرانجام در آخرین ثانیه‌ها گوچی گل سه امتیازی بازی را زد و لحظاتی بعد جهانبخش با زدن گل این برد را تکمیل کرد. در بازی دوم مقابل چین باز هم آزمون در ترکیب اصلی قرار گرفت و در حالی که بازی بدون گل بود، گوچی در دقیقه ۷۶ به خط حمله اضافه شد، با این حال نتیجه تغییری نکرد.

در بازی مقابل ازبکستان نوبت گوچی بود که در ترکیب اصلی بازی کند، ولی در دقیقه ۶۳ آزمون به جایش به زمین رفت. در تاشکند اما مهاجمان گلی نزدند و گل سه امتیازی را حسینی زد. در بازی مقابل کره جنوبی آزمون به ترکیب اصلی برگشت و زننده گل پیروزی در ورزشگاه آزادی بود. در بازی پنجم مقابل سوریه که سردار آزمون غایب بود، کریم انصاری‌فرد در ترکیب اصلی بود و گوچی در دقیقه ۶۰ به جای طارمی به زمین رفت؛ مسابقه‌ای که به خاطر بارندگی شدید در شرایط بدی برگزار شد و بدون گل به پایان رسید. نیمی از ۴ گل زده تیم ملی در مرحله رفت مقدماتی جام جهانی سهم این مهاجمان بوده است.

در چهار ماهی که مسابقات ملی تعطیل بوده، این سه مهاجم در باشگاه‌های‌شان لحظات درخشانی داشته‌اند و انتطار می‌رود آنها در دور برگشت نقش پررنگ‌تری داشته باشند. عملکرد این سه مهاجم در فصل جاری را بررسی کرده‌ایم.

گوچی در آستانه رکورد ماندگار

قوچان نژاد بعد از سه فصل نسبتا ناموفق که با حضور متناوب در چارلتون، الکویت و الوکره سپری شد به هیرنوین برگشت؛ باشگاهی که فوتبالش را شروع کرده بود. یک تصمیم حرفه‌ای فوق‌العاده که کمک کرد مهاجم تیم ملی دوباره اوج بگیرد. او با ۱۴ گل زده بعد از یورگنسن، مهاجم فاینورد، دومین گلزن برتر لیگ هلند است و به این رقم باید دو گل زده در جام حذفی را هم اضافه کرد. بهترین بازی رضا در زمین آیندهوون مدعی بود که او موفق به سه‌گانه شد، هرچند برتری تیمش در لحظات آخر از دست رفت.

رکورد گلزنی مهاجمان ایرانی در یک فصل لیگ اروپایی در اختیار وحید هاشمیان است که در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ با پیراهن بوخوم توانست ۱۶ گل بزند. در فاصله ۸ بازی تا پایان فصل اردی‌ویژه گوچی فرصت دارد رکورد ارزشمند هاشمیان را جابه‌جا کند. اگر او بتواند بالاتر از یورگنسن آقای گل شود، افتخاری ماندگار برای فوتبال ایران خواهد بود.

گوچی نسبت به مرحله رفت مقدماتی جام جهانی شرایط خیلی بهتری دارد و آمادگی و اعتماد به نفس این روزهای او قطعا از دید کی‌روش پنهان نمی‌ماند. او مثل مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ می‌تواند زننده گل‌های سرنوشت‌سازی باشد.

کریم انصاری فرد در قله المپ

انصاری‌فرد هم اوج‌گیری‌اش را مدیون تصمیمات حرفه‌ای مناسب سال‌های اخیر است. او با رفتن به سوپرلیگ یونان تولد دوباره‌ای را تجربه کرد و بعد از یک و نیم فصل موفق در پانیونیوس، ماه ژانویه به المپیاکوس، بهترین تیم این کشور منتقل شد.

هر چند پائولو بنتو در شروع فرصت زیادی به کریم نداد، ولی او در بازی‌هایی که به میدان رفت، خودش را به خوبی ثابت کرد. انصاری‌فرد زننده گل‌ صعود تیمش مقابل عثمانلی‌اسپور در ترکیه بود و در بازی رفت مقابل بشیکتاش هم سازنده گل کامبیاسو بود. با درخشش او در بازی‌های اخیر و جدایی ایدیه، بهترین گلزن تیم و همچنین تغییر کادر فنی انتظار می‌رود که گلزن ایرانی به مهاجم اصلی تیمش تبدیل شود و در ادامه فصل دقایق بازی بیشتری داشته باشد. او در دور رفت لیگ یونان ۱۴ بار برای پانیونیوس به میدان رفت و توانست ۵ گل بزند. کریم در جام حذفی هم یک بار با پیراهن این تیم به میدان رفته بود.

او بعد از انتقال به المپیاکوس در ۴ بازی لیگ یک گل، در ۴ بازی جام حذفی یک گل و در سه بازی لیگ اروپا دو گل زده است. او تا این مقطع فصل توانسته ۹ گل برای این دو تیم بزند و با ادامه این روند می‌تواند تعداد گل‌هایش را دو رقمی ‌کند. انصاری‌فرد در دور رفت مرحله مقدماتی جام جهانی دقایق کمتری نسبت به آزمون و قوچان‌نژاد بازی کرد و گلی نزد، ولی انتظار می‌رود کی‌روش برای دور برگشت بیشتر از او استفاده کند، بخصوص اینکه تجربه بازی به‌عنوان گوش در تیم ملی را هم دارد.

گلزنی‌های آزمون به بزرگان

سردار آزمون و یارانش فصل گذشته تا یک قدمی قهرمانی لیگ روسیه پیش رفتند و مزد این عملکرد درخشان را با بازی در لیگ قهرمانان اروپا گرفتند. البته روستوف برای رسیدن به مرحله گروهی مجبور شد حریفان سختی را در پلی‌آف پشت سر بگذارد. آزمون در بازی برگشت مقابل اندرلشت زننده یکی از گل‌های روستوف بود. روستوف در مرحله بعد با آژاکس روبه‌رو شد و آزمون در بازی برگشت زننده گل اول تیمش بود تا روستوف با بردی پرگل به مرحله گروهی برسد.

روستوف در مرحله گروهی حریفان سختی داشت، ولی با برد خانگی مقابل بایرن توانست بالاتر از آیندهوون به رده سوم گروه برسد و به لیگ اروپا برود. در این بازی حساس آزمون زننده یکی از گل‌ها بود. او پیش از این هم توانسته بود دروازه اتلتیکو مادرید را باز کند.

سردار در لیگ اروپا هم زننده یکی از گل‌های تیمش به اسپارتاپراگ بود. او در بازی رفت مقابل منچستریونایتد کمتر از ۲۰ دقیقه بازی کرد و امشب منتظر بازی برگشت در اولدترافورد است. آزمون در لیگ روسیه هم ۱۵ بار به میدان رفته و توانسته ۴ گل بزند.

سردار در فصل پرماجرای روستوف ۲۷ بار به میدان رفته و ۹ گل زده است. کی‌روش برای دور برگشت مقدماتی جام جهانی قطعا روی آزمون حساب باز کرده و این مهاجم جوان نشان داده که در بازی‌های بزرگ همیشه می‌توان روی او حساب کرد.LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE